“Давайте кожен візьме на себе трішечки відповідальності за нашу планету. У нас немає іншої”, – виступ Романа Тимоцко на Дні ООН.

Роман Тимоцко 24 жовтня виступив на Дні ООН. Молодіжний делегат України в ООН розповів тисячі почесних гостей вечора про Цілі Сталого Розвитку, та як кожен із нас може брати на себе невеличку відповідальність задля їх досягнення. Серед тих, хто виступав на сцені Дня ООН після Романа – Яніна Соколова, Севгіль Мусаєва, Майкл Щур, гурт KAZKA, Тетяна Даниленко та інші. Наводимо повний текст виступу Романа.

“Тиждень тому я повернувся з Нью-Йорка, де від імені української молоді виступив на Генеральній Асамблеї ООН. Останнім часом в ООН дедалі більше уваги приділяється молоді. Бо ми вже творимо цей світ і те, яким він буде у майбутньому. 

Ми всі хочемо залишити свій слід на цій планеті. Але не завжди думаємо стратегічно – деякі сліди краще не залишати. Не всі зміни позитивні, і яскравий приклад – це екологічні зміни. Як вам сьогодні дихається в Києві? І це краще, ніж у багатьох містах Китаю чи Індії, де забруднене повітря – це буденність, а не виняток.

У нашій уяві майбутнє досить туманне – як сьогоднішній Київ. Але ми можемо помріяти, яким ми хочемо цей світ бачити. Це – результат мрій одного мільйона людей. Готуючи Цілі Сталого розвитку, в ООН провели консультації по всьому світу, щоб визначити найбільші проблеми людства. Так народилися ці 17 цілей, яких нам із вами потрібно досягти до 2030 року. Цілі Сталого розвитку – це дороговказ для людства, велика мрія, до якої нам із вами потрібно рухатися, щоб зробити цей світ кращим.

Це не перший набір глобальних цілей ООН. Попередніми були Цілі розвитку тисячоліття. Вони допомогли вирватися з крайньої бідності більш ніж одному мільярду людей, досягнути прогресу у боротьбі з голодом і дати можливість відвідувати школу більшій ніж будь-коли кількості дівчат. Тиждень тому я побачив, як працює ООН зсередини, тому я довіряю тому напряму, куди нас ведуть наші нові мрії. Я довіряю цілям сталого розвитку. Гарна мрія, правда? Але недостатньо просто мріяти – необхідно діяти: ми мусимо досягти цих цілей. “У нас немає плану Б, бо немає планети Б”. Мені, звісно, подобається ідея колонізації Марсу, але давайте не покладатися на Ілона Маска повністю – якщо таки вдасться, то Марс теж не гумовий.

Я вірю в те, що світ можна змінити маленькими кроками. Інколи ми буваємо занадто лінивими, щоб змінювати світ. Для таких випадків в ООН розробили гайд зі зміни світу для ледачих. Там є три рівні. На дивані зі смартфоном у руках ви можете дізнатися щось цікаве й корисне про права жінок чи зміну клімату – якщо ви ще й поширите це у своїх соцмережах, то принесете ще більшу користь світу; з дивану тепер можна й оплатити комуналку, не використовуючи папір на квитанції; а якщо при цьому ви ще й вимкнете світло в кімнаті, то можете себе почувати як Арнольд Шварцнегер на цьому фото. Коли ви раптом вирішите піднятися з дивану, то для вас є наступні рівні – «Герой домогосподарства» та «Добряк мікрорайону».

Щоби почати зміни, не обов’язково створювати глобальний рух чи летіти на рік волонтерства у віддалену країну. Інколи достатньо зробити кілька кліків із дивану. Цілі сталого розвитку ООН дають нам довгострокове розуміння, куди рухається наша планета, а відтак і ми з вами. Ви можете обрати свою ціль, і робити для її досягнення якусь маленьку дію щодня чи щотижня. А інколи можна просто перестати щось робити – наприклад, використовувати пластик чи залишати ввімкненим кран, поки ви чистите зуби. Давайте кожен візьме на себе трішечки відповідальності за нашу планету. У нас немає іншої. Дякую.”

Програма “Молодіжний делегат України до ООН” реалізовується Фондом родини Богдана Гаврилишина за підтримки Міністерства закордонних справ України та Міністерства культури, молоді та спорту України.