“Хочеш змін? Будь зміною!”. Як відбулося відкриття шкіл місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну-2019”?

19 квітня у десяти містах нашої країни стартували школи місцевого розвитку в межах ключової програми “Молодь змінить Україну” (МЗУ) Фонду родини Богдана Гаврилишина.

335 учасників зі сфери державної служби, громадського сектору, ЗМІ та соціального підприємництва розпочали своє навчання на першому з трьох локальних модулів, які водночас відбулися у Білій Церкві, Дніпрі, Івано-Франківську, Житомирі, Луцьку, Одесі, Слов’янську, Умані, Харкові та Чернівцях.

Нагадаємо, що перша зустріч усіх учасників цьогорічної програми відбулася 6 квітня у Києві. У цей день молодь з різних регіонів України мала можливість познайомитися між собою, налагодити контакти з учасниками Асоціації програми МЗУ минулих років, а також разом зі спікерами обговорити теми глобальних трендів у світі, кращих європейських практик для впровадження в Україні, ефективного управління в українських реаліях з урахуванням міжнародного досвіду.

На першому ж локальному модулі учасники програми, спільно з представниками влади, громади та бізнесу, обговорювали концепцію розвитку свого міста, а також виклики та можливості, які існують на даний час і на які варто звернути увагу при плануванні власних проектів. Також спілкувалися про методи ефективної комунікації та співпраці в межах трикутника “влада – бізнес – громада”. Цінним був і досвід обговорення зі спікерами успішних кейсів місцевого розвитку, пошук і знаходження креативних способів вирішення тих проблем, які, здавалося, важко подолати. Адже саме “погляд збоку” або вчасно почута ідея відкривають нові перспективи для розвитку.

Так, наприклад, на 1 модулі уманської локальної школи про стратегію розвитку міста розповідав мер Умані Олександр Цебрій, а про взаємодію влади, бізнесу та громади на прикладі функціонування громадських бюджетів говорив начальник відділу з питань розвитку місцевого самоврядування Київської міської ради, учасник програми “Молодь змінить Україну – 2018” Артем Стельмашов, який разом з командою у 2018 році вивчав німецький досвід впровадження бюджетів участі.

Рівно через тиждень після навчального модулю в м. Умань на сторінці у Facebook Артема читаємо про перші практичні результати програми #МЗУ2019:

Якщо пам’ятаєте, нещодавно був в Умані в рамках програми “Молодь змінить Україну” #МЗУ2019. Тоді команда #МЗУ_УМАНЬ поставила собі за мету досягти впровадження громадського бюджету в місті.

Сьогодні з величезною радістю прочитав пост міського голови Умані про плани наступного року запровадити Громадський бюджет. Вірю, що скоро буде +1 громадський бюджет у нашій країні!

 

Школа місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” в Умані

У школі місцевого розвитку в місті Слов’янськ також говорили про співпрацю у трикутнику “влада – бізнес – громада”. Спікери акцентували увагу не лише на тактичних завданнях та кроках, необхідних для ефективної взаємодії у громадах та реалізації успішних проектів для розвитку міста та регіону в цілому, але й зверталися до теми важливості спільних цінностей та розбудови довіри у суспільстві, яка “теж є ресурсом, повернути який значно складніше, ніж докласти зусиль та не втратити її.” Орієнтація ж на цінності, за словами Валерія Гармаша, керівника сайту міста Слов’янськ, “дає свої результати і окупиться більше, ніж прибуток тут і зараз. Людей зі спільними цінностями можна знайти, і саме вони будуть з вами у найскладніші часи.”

Тімбілдинг для учасників програми “Молодь змінить Україну” у Слов’янську

Чернівецька команда учасників програми “Молодь змінить Україну” говорила про розвиток свого міста та механізми впливу на прийняття рішень. Учасники провели SWOT аналіз Чернівців – визначали сильні та слабкі сторони, обговорили загрози та перспективи для міста. Також корисним було почути про досвід інших міст, зокрема Полтави та Івано-Франківська, у реалізації проектів місцевого розвитку.

Як планувати публічні простори? Що робити з тим, що в центрі міста зосереджена ділова та культурна активність та куди подіти 67 тис. автівок?  Як залучати ресурси на свої проекти? Про це та багато іншого дискутували учасники впродовж першого навчального модуля програми. Запам’яталася фраза начальник управління інфраструктурної політики Івано-Франківської міської ради Назара Рогіва про те, що “коли ви змінюєте простір в місті – простір змінює людей”. Сподіваємося наприкінці травня побачити якісні проекти місцевого розвитку від учасників програми, які уже зовсім скоро позитивно вплинуть на формування зручного, привабливого простору міст та сіл України.

Чернівецька команда програми “Молодь змінить Україну”

Локальна школа програми “Молодь змінить Україну” в Білій Церкві продемонструвала, що відверті дискусії можуть залишатися в межах конструктивної позиції кожної зі сторін – як з боку активістів, так і з боку представників влади. Між тим, спікери школи розповіли про механізми співпраці з владою та громадськістю, а також продемонстрували на власному прикладі, як спільно можна досягати результатів. Так, автор ініціативи «Казкове село Бобриця» Роман Іваненко, розповів, що хоче донести до людей розуміння того, що саме вони творять місце, де живуть, а “не хтось міфічний у Верховній раді чи ще десь“, “тому ключ до якості життя знаходиться у відповіді на питання про те, що саме я зробив сьогодні для того, щоб моє село чи місто було комфортним?”.

Програма “Молодь змінить Україну” у Білій Церкві

Учасники одеської школи місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” говорили про розвиток свого міста та області загалом, спілкувалися про важливість стратегічного планування при розробці власних проектів, а також обговорювали успішні практичні кейси із запрошеними спікерами. Одну з порад учасникам програми МЗУ від заступника голови Одеської обласної державної адміністрації Віталія Свічинського можна прослухати у відео:

Фото з одеської локальної школи програми “Молодь змінить Україну

Ці два дні першого модулю школи місцевого розвитку програми “Молодь змінить України” пройшли натхненно та ідейно також і у Харкові. Спікери розповідали про ефективні механізми співпраці громадського сектору, бізнесу та влади, ділилися своїм досвідом реалізації проектів, перемогами, сумнівами та труднощами. Наприкінці другого дня учасники провели аналіз міста за методикою SWOT та визначили пріоритетні напрями реалізації проектів.

“Учасники кажуть, що найцінніше – це бути в колі однодумців та відчувати себе частиною прогресивної спільноти, яка тільки формується. Ми з командою фонду читаємо їх відгуки та продовжуємо плекати мрію, реалізацію якої доручив нам всім Богдан Дмитрович – виховувати прогресивне покоління свідомої молоді.

Дякуємо нашому партнеру у Харкові – Молодіжній раді при Харківському міському голові та особисто Михайлу Лазарєву, а також нашим неймовірним учасникам за позитив, відкритість та конструктивні думки!”, – координаторка програми “Молодь змінить Україну” у Харкові Альона Котляр.

Відкриття школи місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” у Харкові

На першому модулі школи місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” у Дніпрі учасники мали змогу поспілкуватися на тему розвитку свого міста, а розпочали з прикладу взаємодії влади, бізнесу та громади у чудовому шахтарському містечку Павлоград. Наталія Чумак (голова Павлоградської ГО «Агенція економічного розвитку») з захопленням розповіла про помітні зміни у своєму місті, які стали можливі не тільки завдяки інвестиціям приватного бізнесу та підтримки міського голови, але й ініціативі самих мешканців, які мають на меті трансформувати середовище та змінити імідж міста, зробити його квітучим. Також впродовж модуля багато говорили про перспективи розвитку Дніпра та області, про досягнення та виклики, які існують у сфері молодіжної політики. Погоджуємося з Оленою Зимою, яка є членом Громадської ради при облдержадміністрації Дніпра, що оскільки часто “ті, хто приходить до громадських чи молодіжних рад, не мають компетенцій або реальних важелів на владу”, тому важливо не лише залучати молодь, а ще й навчати її як це робити правильно та системно.

Школа місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” у Дніпрі

Основним викликом місцевого розвитку в Україні учасники житомирської школи визнали відтік кадрів та брак робочих місць у регіоні. Під час практичної роботи ділилися власним досвідом реагування на ці виклики шляхом покращення профорієнтації молоді, проведення навчання, спрямованого на набуття гнучких навичок та впровадження комунікаційної стратегії, яка зможе донести до молоді інформацію про робочі можливості, що з’являються в результаті процесів децентралізації в Україні.

“Я вірю в тезу, що державна політика на національному рівні стане ефективною лише тоді, коли ми навчимося ефективно управляти на місцевому рівні. Останні два дні я провів з чудовими молодими людьми, котрі змінюють на краще нашу державу на рівні громад, селищ, районів та міст. Ніколи б не подумав, що за останні два дні дізнаюся від них про Житомирщину більше, ніж за двадцять один рік життя в місті!

Якщо вам здається що майбутнє країни виглядає туманним, то варто придивитися до молодого покоління реформаторів на місцевому рівні. І тоді стане зрозуміло – майбутнє країни в надійних руках”, – Олександр Васильківський, координатор програми “Молодь змінить Україну” у Житомирі.

Школа місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” у Житомирі

Локальний модуль луцької школи місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” відбувся у стінах Молодіжного центру Волині. Більше двадцяти молодих людей з різних міст України навчалися змінювати свою країну власними зусиллями. Протягом двох днів учасники програми освоювали навички маркетингу, дізнавалися про концепцію розвитку міст з представниками влади Луцька, говорили про ефективну співпрацю «влади-бізнесу-громади», важливість побудови довіри заради якісних змін в громаді, а також про механізми впливу громадськості на прийняття рішень. Завершився локальний модуль практичним відпрацюванням, який провела Уляна Кашепа, координаторка програми МЗУ у Луцьку: молоді люди могли спробувати себе в ролях мрійників, реалістів, критиків та людей, які готові реалізовувати певні проекти у своїх громадах.

Школа місцевого розвитку програми “Молодь змінить Україну” у Луцьку

“Хочеш змін? Будь зміною!”