Креативна молодь змінить Україну: підсумки програми та корисні інструменти для ваших проєктів.

Що найважливіше в створенні проєктів? Креативність, стратегічне мислення, комунікації, ефективність, командна робота, цінності?

Якісні проєкти народжуються на стику цих елементів. І саме тому у всіх програмах фонду ці теми обов’язково переплітаються між собою, створюючи об’ємне, глобальне бачення реалізації змінотворчих ініціатив. Про одну з них і продукти, створені в її межах, читайте у нашій статті.

У вересні завершилася програма “Креативна молодь змінить Україну” (КМЗУ) для представників креативної молоді з різних куточків України. Програма реалізується за підтримки Українського культурного фонду уже третій рік поспіль. За цей час КМЗУ успішно завершили більш ніж 400 випускників, яких об’єднало прагнення до змін і готовність творити ці зміни власноруч. Представники креативного кластеру, освітньої сфери, студенти з великих міст, містечок та сіл ​​ всі вони прийшли на програму, щоб отримати цілковито новий, а часто, і повністю несподіваний досвід проєктного менеджменту.  З цьогорічними “зірочками”, які доповнили спільноту випускників та випускниць програми можна ознайомитися, мандруючи картою України за цим посиланням

Справжнім викликом для команди стала необхідність трансформувати програму з офлайну в онлайн минулоріч, коли розпочалася пандемія COVID-19. Яким чином забезпечити максимальне залучення учасників? Як створити ефективне навчальне середовище? Як допомогти учасникам отримати максимум, враховуючи всі складнощі та обмеження онлайн-навчання? Ці та багато інших питань гостро постали перед командою КМЗУ, якій протягом обмеженого часу довелося повністю перебудувати внутрішню логіку навчального процесу. Однак, саме неочікувані складнощі допомогли розширити та максимально “оживити” програму. І в цьому допоміг креативний підхід та ряд структурних рішень. 

“Ми хотіли зробити онлайн навчання максимально осяжним, аби його можна було відчути і включитися, а не просто спостерігати з екранів моніторів. Так ми почали використовувати онлайн дошки, де зберігаються усі напрацювання, а учасники можуть взаємодіяти, навіть, якщо між ними сотні кілометрів. Міні-групи у нас працюють з онлайновими статутами проєктів, а кожен учасник отримує поштою робочий зошит формату А4 із усіма вправами та візуальними матеріалами. Завдяки брендованому мерчу, ми створюємо 3D ефект навчання, де програма не лише цифрова, але і “лампова”  ​​ її можна “помацати”  ​​ наприклад, випити чашку чаю, поки працюєш над проєктом у зошиті”,  ​​говорить Діна Волинець, методолог та тренерка КМЗУ.

Так була створена унікальна за своєю методикою та результатами програма. Протягом восьми тижнів інтенсивного навчання, а це 16 двогодинних модулів та додатковий час на самостійну роботу кожного тижня, учасники та учасниці навчаються створювати проєкти з нуля: проводити попередній аналіз, прописувати документацію, планувати реалізацію, працювати з фандрейзингом, створювати та налагоджувати ефективну роботу команди, комунікувати з стейкхолдерами, готувати звітність, забезпечувати сталість та подальший розвиток проєкту. Завдяки отриманим знанням та максимально практичним навичкам, велика частина випускників приступає до реалізації власних ідей одразу по завершенню навчання, а дехто – одразу під час навчання. 

“Я прийшла з відчуттям невпевненості в своїй діяльності. До цього у мене було декілька невдач в проєктах, адже багато кроків доводилося робити інтуїтивно, наосліп. Програма розклала мені все по поличкам і я зрозуміла, як можна було уникнути цих гуль. Я вже починаю робити нові проєкти і застосовую принципи, які ми розглядали під час навчання”,  – ділиться своїми враженнями одна з цьогорічних випускниць КМЗУ.   

У створенні самостійних проєктів випускникам допомагають інструменти, розроблені командою КМЗУ. Серед них: чат-бот Project Guru, відео курс з проєктного менеджменту, корисні відео для сектору креативних та культурних індустрій, робочий зошит для створення проєктів. Кожен з цих інструментів підтримує проєктну діяльність випускників й опісля завершення програми: “Принциповий момент для нас  ​​—  зробити програму розтягнутою у часі. Вона не закінчується із останнім модулем, де ви натисли кнопку “завершити дзвінок”,  ​​ говорить Діна Волинець. 

Чат-бот Project Guru підтримує учасників у написанні проєкту  ​​ від ідеї до повноцінної заявки. Він систематизує бурхливі ідеї у просту лаконічну форму, даючи текстові і відео підказки на кожному з етапів. 

Цикл відео-лекцій допомагає оновити знання, отримані під час навчання, та заповнити прогалини у разі, якщо якась інформація була недостатньо засвоєна.

 

А робочий зошит дозволяє повторити увесь алгоритм проєктного циклу для будь-якого проєкту.

Однак, окрім механіки проєкту та його креативних інструментів, є значно глибший пласт  ​​ корпус знань та цінностей, “закодованих” у програмі. 

“Основа КМЗУ  ​​відповідальність. Перед світом, країною, спільнотою, собою. Ми говоримо про те, що проєкти заради проєктів сьогодні вже не потрібно робити, бо це призводить до марного витрачання ресурсів. Наш підхід  ​​—  будь-який проєкт має слугувати розвитку країни, ринку, громади і співпадати із тим, що цікаво самій команді. Такий собі win-win-win”, – коментує Діна Волинець. 

Базис програми складають міжнародні стандарти проєктного менеджменту, а також дизайн-мислення, психологічний та соціологічний підхід, теорія лідерства, еджайл філософія та цінності. За словами організаторів, на меті програми було “створити простір, в якому учасники програми зможуть пройти повний цикл: від ініціації до закриття проєкту”. Та додають, що КМЗУ  ​​ “це безпечне середовище, в якому можна зробити усі помилки та виходити в реальне життя з досвідом проєктного менеджменту”.  

Своїми враженнями про програму діляться цьогорічні випускники: 

“Коли я заповнювала заявку на курс, навіть не могла уявити, як перебудується все моє життя. За ці два місяці я зрозуміла, що можу встигати дуже й дуже багато, й це залежить від людей, що мене оточують й підтримують”. 

“Знання, структурованість усе супер. Тішуся, що дійшла до кінця. А це тому, що мене зачепило. Окрім інформації та знань, відкрила свої власні нові сторони. Відчула лідерство”.

“Мені було дуже комфортно під час навчання. Все було зрозуміло, чітко та структуровано. Іду з проєкту із розумінням того, що в Україні є дуже великий потенціал для реалізації персональних проєктів: як бізнесових, так і грантових. Для мене це було відкриттям. За два місяці я отримала багато знань і чітку картину, як та куди можна рухатися”.