Молодь змінить Україну: місцеві школи розвитку, навчальні поїздки за кордон, що далі?

Ініціатор програми «Молодь змінить Україну», яка впроваджується з 2012 року, Богдан Дмитрович Гаврилишин мріяв об’єднати українську молодь навколо європейських цінностей, за допомогою яких вона (молодь) повинна змінювати Україну на краще.
Протягом перших років впровадження програми учасники з різних куточків України формували групи на основі певних професійних інтересів та відвідували європейські країни з метою вдосконалення наявних знань та отримання нового досвіду, які потім застосовували в Україні.

Група МЗУ з Київської міської ради у Берліні, 2018

Згодом програма змінювалася та розширювалася. Так з’явилася школа місцевого розвитку в Києві. До навчального процесу Фонд Богдана Гаврилишина залучав найкращих експертів у сфері політики, економіки, розвитку демократії тощо. Крім теоретичних знань, учасники розробляли та презентували власні проекти, зокрема у сфері місцевого розвитку.

Політична школа від Фонду Богдана Гавлиришина, Київ, 2015

З метою створення нетворкінгу та подальшої співпраці між учасниками програми була створена громадська організація «Молодь змінить Україну».

Після смерті Богдана Дмитровича його родина вирішила продовжити велику справу і заснувала Фонд родини Богдана Гаврилишина. Усвідомлюючи важливу роль молоді у розвитку держави, родина вирішила не зосереджуватися лише на Києві, а й зробити доступною програму навчання для регіонів. Так з’явилися регіональні школи місцевого розвитку, на момент організації яких програма «Молодь змінить Україну» вже налічувала близько 600 учасників.

Відкриття програми “Молодь змінить Україну – 2019”

У період впровадження програми учасники минулих років встигли досягнути неабияких результатів: одні обрані депутатами місцевих рад або міськими головами, інші – призначені на керівні посади в уряді, а хтось втілює зміни, демонструючи активність у громадській сфері. Але всі вони співпрацюють один з одним, з Фондом та ГО «Молодь змінить Україну». Після навчання у школі місцевого розвитку та навчальної поїздки до європейської країни учасники продовжують впроваджувати отриманий досвід, а також ділитися своїми знаннями. Сьогодні учасники програми «Молодь змінить Україну» долучаються до організації шкіл місцевого розвитку у якості координаторів та спікерів.

Таким чином, програма має так званий ефект мультиплікатора, і це є одним із її найбільших досягнень.

Артем Стельмашов, учасник програми МЗУ-2018, виступив спікером на Школі місцевого розвитку в м.Умань, 2019

Наступним рівнем розвитку програми є міжнародна співпраця. Після навчального візиту до Берліна у 2018 році групи, сформованої з представників Київської міської ради, адміністрація Музею Берлінської Стіни запропонувала учасникам організувати  спільний проект з метою презентації України в Німеччині. Після обговорення декількох ідей, враховуючи сьогоднішню ситуацію в Україні, було вирішено організувати презентацію книги «Люди «сірої зони» кримської журналістки Анни Андрієвської та співробітниці Українського інституту національної пам’яті Олени Халімон, а також демонстрацію документального фільму «Острів Крим. Дeжавю» – спільного проекту українського журналіста, режисера Ігоря Чайки та білоруського телеканалу «Бeлсат».

Фонд родини Богдана Гаврилишина підтримав цю ідею та надав фінансову підтримку для її реалізації. Так, 20 травня 2019 року в Берліні, у приміщенні Музею Берлінської Стіни, відбулася презентація книги та фільму, які розповідають про події 2014 року в
Криму.

Перед презентацією книги “Люди “сірої зони” біля Музею Берлінської стіни, Німеччина, 2019

Слід зазначити, що для Німеччини тема анексії Криму є неоднозначною. З одного боку, Німеччина висловлює підтримку Україні, а з іншого – намагається зберігати партнерські відносини з Росією. Крім того, значну роль у сприйнятті німцями, та й усіма громадянами Європейського Союзу, України відіграє російська пропаганда, яка працює  на досить високому рівні. Після презентації під час розмови з членом Християнсько-демократичного Союзу (партія входить до правлячої коаліції в Німеччині) почули не дуже приємну для нас новину. Якщо 2-3 роки тому питання щодо ситуації в Україні було одним із найважливіших та найактуальніших у Європі та Німеччині зокрема, то сьогодні проблеми України стали другорядними та не отримують достатньої уваги. Тому заходи, які доносять правду до європейців, надзвичайно важливі для подальшої боротьби України проти агресора.

Проте в Німеччині є й такі, хто не боїться відкрито говорити про агресію Росії. Такою є директорка та власниця Музею Берлінської Стіни Олександра Хільдебрандт, яка й запропонувала організувати презентацію. В музеї вже існує Українська кімната, експонати якої розповідають про події на Майдані 2013 року. Після нашого заходу пані Олександра запропонувала створити кімнату, присвячену подіям у Криму.

Підтримка Фондом ідеї щодо проведення презентації у Берліні – це, по-перше, сприяння розвитку співпраці учасників з міжнародними організаціями, яка стала можливою завдяки навчальним поїздкам у рамках програми «Молодь змінить Україну». По-друге, це підтримка України, покращення її іміджу в Європі, донесення правди до простих громадян. І надзвичайно важливо, що роль народних дипломатів взяли на себе учасники програми.

Сподіваюся, співпраця музею, Фонду, учасників програми «Молодь змінить Україну», а також інших європейських організацій на цьому не припиниться. А програма «Молодь змінить Україну» набиратиме обертів.

Автор статті: заступниця голови ГО «Молодь змінить Україну» Ольга Олефірова.