«Молодь змінить Україну – Полтавщина»: ідейність та креатив у проєктах учасників

Пройшло майже два місяці, відколи учасники й учасниці програми  «Молодь змінить Україну – Полтавщина 2021» поділилися з нами відеопрезентаціями своїх проєктів. А ми й досі під враженнями від їхніх цікавих ідей та великого бажання втілювати зміни у своїх населених пунктах.

Уже зараз, упродовж серпня-вересня 2021 року, відбувається другий етап програми, на якому 49 учасників та учасниць працюють над реалізацією своїх проєктів місцевого розвитку. Ми вирішили привідкрити для вас проєктне закулісся, поділитися цікавими ідеями, темами, яких торкнулися наші учасники/ці.

Основна тематика цьогорічних проєктів – освітня. Це навчання для молоді у сферах контент-мейкінгу, сексуальної освіти, саморозвитку, екосвідомості  і не тільки. У планах учасників/ць – створення коворкінгів, освітніх лаунж-просторів, тренінги й воркшопи, корекційно-розвивальні програми, навчальні поїздки. Проєкти у сфері культури також різноманітні – і мобільний кінотеатр, і книжковий ярмарок, і картинні галереї. А головне, що всі ці ідеї відповідають принципу  «думати глобально, діяти локально». Учасники й учасниці розробляли проєкти на основі потреб та запитів у своїх населених пунктах, аби розвивати неформальне навчання, створювати місця для якісного дозвілля, поширювати екоідеї тощо.

За тематикою всі проєкти можна умовно поділити на:

  •   освітньо-просвітницькі – 17 проєктів;
  •   культура і дозвілля – 14 проєктів;
  •   екотематика – 6 проєктів;
  •   безпека у місті – 2 проєкти.

Впевнені, що ви разом із нами вже хочете дізнатися, хто ж цьогоріч отримає малий грант або можливість перейняти корисний досвід під час закордонної поїздки. Щоб полегшити очікування, пропонуємо пригадати тогорічні проєкти, які вразили своїми підходами, креативом та реалізацією. Нагадуємо, що програма «Молодь змінить Україну – Полтавщина 2020» відбувалася у Полтаві, Миргороді, та смт Опішня. 

Випускниця програми Наталія Опирайло успішно втілює  проєкт «NewMax», що має на меті організацію креативного дозвілля для сучасної молоді в селі Максимівка Полтавської області. Серед активностей уже на першому етапі проєкту було проведено тренінг із саморозвитку для молоді віком від 14 до 30 років, засновано гуртки для дітей шкільного віку. Сьогодні  «NewMax» активно продовжує свою діяльність. Зокрема, у серпні відбувся парад професій, на якому діти могли ознайомитися з різними видами діяльності та подумати, ким хочуть стати в майбутньому.

Учасник Вадим Пилипенко запропонував проєкт «Кар’єрний хаб молодого учителя». Ідея полягає у формуванні простору для молодих учителів, де вони зможуть отримувати якісні та корисні навички, а також мотивацію для власного професійного становлення. На першому етапі проєкт залучив до навчання 30 педагогів у Полтавській області з досвідом роботи до 4 років. Під час навчання було охоплено актуальну освітню тематику. Зокрема, говорили про публічний виступ, основи моделювання інклюзивного освітнього середовища, проєктний менеджмент у роботі сучасного вчителя.  Для педагогів, а особливо для молодих педагогів, важливо бачити перспективи власного кар’єрного зростання, тож «зробити освіту територією успіху» – велике прагнення Вадима.

Випускниці програми Чупайда Ірина та Козлова Вікторія продовжують втілення проєкту соціального згуртування молоді «Сусіди». На момент звітування учасниць інформаційне охоплення проєкту становило 12 000 осіб. На початковому етапі було проведено триденний тренінг «Молодіжний працівник», який залучив учасників та учасниць не лише з міста Миргорода, а й із прилеглих населених пунктів. А в лютому 2021 року в межах проєкту відбувся молодіжний форум «Сусіди», на якому порушували питання про облаштування місць для дозвілля молоді, поліпшення матеріальної бази сільських клубів та бібліотек. Глобальною метою випускниць програми є створення сильної молодіжної ради у Миргородській ОТГ, завданням якої стане представлення інтересів молоді міста та довколишніх сіл. 

Завершуємо наші спогади про тогорічні ідеї тревел-проєктом Наталії Сіробаб, що має назву «Вйо, на прогулянку». Розповідати про забуті туристичні місцини Полтавщини – мета розважальна та водночас просвітницька, адже відвідувачі можуть не лише цікаво провести час, а й пізнати історію краю. Якщо плануєте відкривати для себе Полтавщину, можете запланувати невеличкі подорожі до шкіл Лохвицького земства, палацу й піраміди Закревських чи кінного заводу. Загальне охоплення проєкту на момент звітування становило 130 тисяч осіб. Такий інтерес до проєкту свідчить про бажання українців пізнавати свою історію та культуру. Щиро тішимось!

Уже зовсім скоро, впродовж жовтня 2021 року, ми дізнаємося, хто з учасників та учасниць цьогорічної «МЗУ – Полтавщина 2021» отримає малий грант або ж поїде навчатися закордон, щоб потім продовжувати розвивати свій проєкт. Проте незважаючи на результати подальшого визначення переможців, варто пам’ятати, що кожна хороша ідея варта бути реалізованою. А ідеї наших учасників та учасниць саме такі!