Освіта, мода, перформанс та медіа екологія — що об’єднує ці такі різні слова?

31 жовтня у Києві відбулася унікальна для України подія.  “Перфоманс про медіаграмотність “Fashion VS Fakes” — це фінальна частина інноваційного крос-секторального освітнього проєкту, в якому організатори, Фонд Родини Богдана Гаврилишина за підтримки Міжнародного Фонду Відродження, обрали нестандартний підхід до складної теми фейків.

Проблему інформаційних фейків та відсутності критичного мислення в українському суспільстві спробували вирішити за допомогою моди та перформативного мистецтва.

Особливістю проєкту “Fashion VS Fakes” є колаборація освіти та моди, навчальних та ігрових підходів.

“Ми переконані, що для вирішення таких складних тем, як засилля фейків та некритичність мислення, потрібні  інноваційні підходи. Адже медіаграмотність лежить в полі раціо, а ареал дії фейків — це перш за все — простір емоцій. Саме тому ми наважилися на експеримент, об’єднали на перший погляд непоєднувані речі, та створили незвичайний освітній проєкт”, –  говорить координаторка проєкту Маріанна Єлейко.

Перфоманс розпочався з прем’єри соціального відеоролика про важливість критичного мислення і інформаційної гігієни, та супроводжувався лекцією Альони Романюк, знаної експертки у сфері медіа екології, авторки проєкту «По той бік новин». Альона Романюк представила історію гучних світових та українських фейків — від історії з Білом Гейтсом та його “планом” зменшення кількості населення планети через вакцинацію до трагікомічних синичок та снігурів з російської пропаганди. Розбираючи фейки на молекулярному рівні, експертка продемонструвала технологію створення, вірусного поширення та парадоксальної довіри до фейків в масовій свідомості.

“Люди йдуть за фейками і це впливає безпосередньо на їхнє життя. Вони ведуться на шарайські схеми, купують всілякі ліки, псевдопрепарати, які їм не допомагають, йдуть до різних шарлатанів та нищать своє здоров’я — люди звикли приймати на віру те, що потрібно перевіряти. Однак, саме з такою звичкою і треба боротися, адже всі рішення, які ми приймаємо, повинні ѓрунтуватися на фактах”, – Альона Романюк, експертка проєкту.

Родзинкою події стало створення в прямому ефірі під час лекції від Альони Романюк п’яти фешн-обєктів — дощовиків. Дощовики — це метафора захисту від фейків та сторітелінг глобальних сенсів у світі постправди. Кожен з дощовиків має власний унікальний дизайн та історію, зображену на ньому. Дощовики були розроблені дизайнеркою Галиною Васеніною як спосіб поєднання моди та ціннісної інформації. Дощовики були доілюстровані засобами візуального сторітелінгу професійною скрайберкою Юлією Кнюпою прямо під час події.

“Мене вразила кількість фейків, в яких ми живемо. Коли ти живеш в своїй бульбашці, ти обираєш у що вірити, а у що ні, і не помічаєш тої кількості неправди, яка є довкола. Коли ж це виходить назовні, коли підіймаються такі теми, як зараз, тільки тоді ти розумієш масштаби проблеми. Наприклад, чи знали ви, що кругла форма НЛО — це фейк? Я ні :).  Тема розкрита чудово і я горжуся нашою командою, яка створила цю неймовірну подію. Разом ми сила!”, – Галина Васеніна, дизайнерка проєкту.

Cенсові та модні об’єкти гардеробу під час модного показу продемонстрували гості перфомансу — відомі медійники та митці: Роман Коляда — радіоведучий, музикант та поет, Наталка Сопіт — журналістка, ведуча, акторка, Світлана Кононенко — шеф-редакторка журналів Бурда стайл, Верена, Сабріна в Україні, Леся Зятковська — іміджмейкер-стиліст, засновниця fashion hub та Ярослав Белінський — дизайнер, співзасновник та голова Асоціації Design4Ukraine.

“Ми живемо в епоху постправди, коли кожен вірить в те, у що хоче вірити. Потрібно лупати цю скалу різними способами: для когось спрацьовують раціональні способи і достатньо показати алгоритм боротьби з дією фейків, для когось потрібно п’ять років — у кожного своя швидкість і свій спосіб мислення. Тому ми повинні використовувати різні засоби і пробувати різні шляхи для того”, – говорить Роман Коляда, радіоведучий, музикант, гість проєкту.

Тема фейків стосується не тільки інформаційної сфери, а є набагато ширшою. Медицина, дизайн, наука, освіта, юриспруденція, медіа — всі ці галузі потерпають від фейків.  “Антифейкова дискусія: мода на факти” стала майданчиком для глобальної розмови про фейки та підробки, правду та факти, інформаційну гігієну та відповідальність за те, “що ми віддаємо у цей світ”.

Способи протидії фейкам на системному рівні шукали:

  • Роман Коляда — радіоведучий, композитор, поет,
  • Оксана Максименюк — медіа-юристка, керівниця юридичного напряму ІРРП,
  • Федір Лапій — голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики в Україні,
  • Ярослав Белінський — дизайнер, співзасновник та голова Асоціації Design4Ukraine,
  • Ірина Єгорченко — старша наукова співробітниця Інституту математики НАНУ, кандидатка фізико-математичних наук.

“Я працюю з індустрією фешену, і коли я вперше почула про тему, я одразу зрозуміла, що це буде цікаво. Однак, коли мене запрошували, я навіть не уявляла, наскільки це буде цікаво, масштабно та глобально!  Фейки у медицині,  інформації,  моді, науці, дизайні — у мене суцільне захоплення від нашої сьогоднішньої дискусії, і я думаю про те, як використати це далі у своїй роботі. Чудовий захід, від якого пробуджуються не тільки мізки, але й кожна клітиночка!”, – поділилася враженнями Леся Зятковська, іміджмейкер-стиліст, засновниця fashion hub.

Однією з задач проєкту було активування та створення нової мережі зв’язків для сприяння вирішення проблеми фейків. Організатори вдячні за допомогу та підтримку Міжнародному фонду “Відродження”, Перемога за комфортне місце проведення івенту, Анні Зотьєвій за технічний супровід та режисуру івенту, Devio Production, за зйомку та монтаж соціального відеоролика, консалтинговій компанії  FSS за підтримку в SMM-просуванні проєкту, за інфопідтримку Міністерству молоді та спорту України, Всеукраїнському молодіжному центру, Київському обласному молодіжному центру, New Fashion Zone, Berdyansk Fashion Day.

“Фонд Родини Богдана Гаврилишина спільно з Міжнародним Фондом Відродження започаткували проєкт “Fashion VS Fakes” на перетині моди, освіти, медіаграмотності та перфоменсу для того, щоб рішення, які ми, українці, приймаємо вели до позитивних змін в суспільстві, і в Україні щодня ставало дедалі більше людей, для яких відповідальність і відповідальна поведінка є цінністю. Давайте зупиняти зливу фейків, фальші та неправди у нашому житті та змінювати Україну на краще разом!”, – Маріанна Єлейко, координаторка проєкту.

 “Fashion VS Fakes”  є частиною проєкту #bh15 по поширенню цінностей відповідальності Фонду Родини Богдана Гаврилишина.

Більше світлин з події “Перформанс про медіаграмотність” дивіться за посиланням на нашій сторінці в Фейсбук. Запис прямого ефіру дивіться тут.