Покоління креативних та відповідальних

Цьогоріч незалежній Україні виповнилося 30 років. Тридцять років час, коли на зміну безтурботній і бунтівній юності, крізь випробування та власний досвід поступово приходить дорослість. Тридцять років хороша нагода поговорити про отримані здобутки і результати.

Одним із найвагоміших результатів стала поява цілковито нового покоління українців креативного, незалежного в судженнях, сміливого в ідеях та діях. Саме про тих, хто змінює Україну не тільки на словах, але й на ділі, ми будемо сьогодні говорити. А також про програму “Креативна Молодь Змінить Україну” (КМЗУ), яка навчає, підтримує і допомагає розкрити потенціал креативної молоді з усіх куточків України.

У 2019 році стартувала програма інтенсивного навчання проєктному менеджменту КМЗУ, створена Фондом родини Богдана Гаврилишина у співпраці та за підтримки Українського культурного фонду. 

“Наша співпраця з Українським культурним фондом розпочалася у період одночасної появи великої кількості можливостей від держави на підтримку креативних проєктів та запиту від самого культурного сектору. Щоб перетворювати потік ідей на проєкти, потрібні були знання про те, як правильно прописувати документацію, менеджерити великі команди, складати бюджети, ефективно реалізовувати. Тож ми вирішили створити унікальний продукт, який би поєднав у собі знання з проєктного менеджменту і цінності, які команда Фонду вкладає в усі освітні проєкти для молоді”, — Маріанна Єлейко, координаторка програми “Креативна молодь змінить Україну”, менеджерка з комунікацій Фонду родини Богдана Гаврилишина. 

Унікальність програми полягає в її одночасно ціннісному та практичному спрямуванні. В основі КМЗУ міжнародні стандарти проєктного менеджменту, дизайн-мислення та психологічний підхід. Про програму розповідає методологиня та тренерка проєкту, Діна Волинець: 

“Ця програма відповідь на сучасні виклики Всесвіту. Це не просто начитані онлайн-лекції і домашні завдання, а серія із шістнадцяти двогодинних інтерактивних тренінгів із максимальним залученням. Наша мета створити простір, де учасники зможуть пройти весь цикл від ініціації до закриття та вийти в реальне життя вже з досвідом проєктного менеджменту.  Ми даємо базу за стандартами Project Management Institute, проте нашаровуємо їх на стратегічну рамку, даючи розуміння, що проєкт це один із кроків стратегії, а отже, без стратегії його втілювати можна хіба що для фану, але не для впливу. Також ми додаємо гнучкі підходи дизайн-мислення та еджайл філософію для того, аби команди не забували про те, що будь-який проєкт має вирішувати якусь проблему і бути потрібний тим, для кого ми його робимо. Але, мабуть, найосновнішим є те, що ми багато говоримо про цінності — людей, команд, спільнот, країн”. 

За вісім тижнів інтенсивного практичного навчання учасники й учасниці програми працюють над створенням проєктів і, завдяки отриманим знанням та навичкам, можуть одразу переходити до реалізації власних ідей. Щоб краще зрозуміти, як саме це працює, ми взяли інтерв’ю у випускників КМЗУ 2019 і 2020 року та дізналися про їхні враження та відчуття від навчання, інсайти та отримані результати.

Знайомтеся: художниця Роксолана Дудка, дизайнерка Галина Васеніна, проєктна менеджерка Олександра Резнік та менеджерка креативних проєктів Діана Ігнатенко

 

Роксолана Дудка, випускниця програми “Креативна молодь змінить Україну” (2020)

Роксолана — мультидисциплінарна художниця, дослідниця, викладачка, роботи якої зберігаються в музеях України, а також у приватних колекціях в Україні, Польщі, Литві, Австралії, Північній Македонії, Франції, Китаї, Німеччині та Південній Кореї. Після завершення навчання Роксолана підготувала новий амбітний проєкт, презентований цього літа: 

“Одразу після навчання я почала оформлювати власні ідеї у проєкті «Народне.Традиційне.Сучасне» й отримала високу оцінку та підтримку від експертів Українського культурного фонду в межах стипендіальної програми УКФ. Під час експозицій я представляю публіці живопис та авторські керамічні вироби  українську народну іграшку та надаю їм життя за допомогою технології доповненої реальності”. 

Роботи Роксолани одночасно унікальні та традиційні, вони занурюють глядача у світ прадавніх символів, що пройшли крізь призму її власного бачення: Я ретельно вивчаю значення та глибинне коріння орнаментів, знаків та символів у декоративному живописі. Це допомагає мені вести перемовини зі світом та самовизначитися, самоідентифікуватися в ньому як жінка та як художник. Занурюючись у мій вигаданий, намальований світ, моє мистецтво, можливо зрозуміти світобудову та ролі людини в ній”. 

Щоб бути зрозумілим та доступним для аудиторії, сьогодні мистецтво потребує нових підходів. І саме програма КМЗУ стала тим місточком, що поєднав самобутнє мистецтво Роксолани та її глядачів:

“У потоці неймовірної кількості онлайн-проєктів 2020 року, я ду-у-уже задоволена своєю участю у програмі та тими знаннями, що отримала: організацією, веденням, комунікацією, звітністю та фандрейзингом в проєктному менеджменті, донесеними доступною та “зрозумілою” мовою. І не тільки знаннями, але й практичними навичками роботи. Все це я одразу почала використовувати у власному арт-менеджменті”. 

Програма КМЗУ не тільки про проєктний менеджмент, але і про цінності, зокрема цінності спілкування та взаємопідтримки: До сьогодні я маю дружні стосунки з учасниками програми, що були зі мною в групі, і відчуваю підтримку і з їхнього боку, і з боку організаторів та кураторів нашого навчання ”.

 

Діана Ігнатенко, випускниця програми “Креативна молодь змінить Україну” (2019)

Діана Ігнатенко   культурологиня та культурна менеджерка. Займається розвитком освітніх та мистецьких подій та проєктів. У її робочому портфоліо участь у проєкті відкриття виставкового простору “ХотАртХол” та низка цікавих культурних проєктів. Наразі розвиває авторський медіапроєкт, що працює над комунікацією культурно-мистецьких подій у Львові та формуванням якісно нового рівня організації культурних подій:

 “Зараз  я в процесі запуску блогу та подкасту про культурний менеджмент SEVDI podcast&blog. Проєкт має на меті робити ближчими організаторів та аудиторію подій, а також розвивати якісну культурну критику в Україні. Після навчання мені вдалося реалізувати не один, а цілу низку проєктів: онлайн-дискусії про виставкову діяльність, провести успішну кампанію на Спільнокошті, гібридний фестиваль мистецтва імпровізації, а також разом з колегами відкрити виставковий простір “ХотАртХол”  у львівському Палаці Гната Хоткевича  першу молодіжну галерую, покликану відкривати нові імена в мистецькому просторі України, та бути кураторкою першої виставки”. 

Креативність у проєктному менеджменті, яку прокачують на програмі КМЗУ впродовж двох місяців, передбачає тісну взаємодію з колегами з різних напрямків: 

Особисто для мене навчання на програмі стало надзвичайно приємним досвідом офлайн-спілкування та спільного розвитку в колі однодумців. І хоча кожен з нас цілеспрямовано працював у своїх нішах і сегментах, ми завжди знаходили простір для міждисциплінарної взаємодії”. 

Комунікацію називають одним із опорних стовпів менеджменту, і саме їй на програмі виділена особлива роль:  “Перш за все, я розвинула свої комунікаційні навички, а також структурувала знання та досвід із проєктного менеджменту та, що найважливіше, посилила свою віру в пасіонарних дієвців-українців”. 

 

Галина Васеніна, випускниця програми “Креативна молодь змінить Україну” (2019)

Дизайнерка, творець бренду GORA GALA. Кожна її колекція містить важливий соціальний меседж. Галина переконана: сучасний дизайн може стати ключем до позитивних змін довкола нас: 

Сучасна людина зобов’язана не тільки брати у природи її ресурси, але і відновлювати, захищати ті ділянки, які потребують особливої уваги. Я бачу Світ, у якому сучасна мода, несучи дух свого часу, буде висвітлювати важливі для всього людства питання та звертатиме увагу на важливі ідеї, які самостійно не здатні пробитися через тонни інформаційного сміття ”. 

Одна з останніх колекцій Галини Васеніної створена в колаборації з Маріанною Єлейко спеціально для проєкту Фонду родини Богдана Гаврилишина. Це колекція #bh15 і в її основі Декларація відповідальності людини, написана у 2014 році всесвітньо відомим українцем Богданом Гаврилишиним:

 “Після завершення навчання я реалізувала кілька проєктів. Один із  найбільш цікавих та медійних — колекція дощовиків «ANTISPAM» в колаборації з Маріанною Єлейко, що стали частиною освітнього проєкту “Fashion VS Fakes”, реалізованого минулого року. Кожен з дощовиків “промовляє” до аудиторії, розповідаючи про різні аспекти спаму і є символом захисту від зливи інформаційного шуму та фейків, якими переповнене життя сучасної людини”. 

Для деяких учасників наповнення програми виявилося достатньо неочікуваним, як і для Галини: 

Якщо чесно, впродовж усього навчання мене не полишало враження, що я залетіла на іншу планету. Для мене як для креативної людини, яка звикла діяти і творити через конкретні образи, цей досвід виявився цікавим, а подекуди і дуже несподіваним зануренням у світ критичного мислення і творчої діяльності. Моя участь у програмі КМЗУ дала мені зрозуміти, що можна реалізувати будь-який проєкт, яким би складним, інноваційним чи сміливим він не був. Усі знання та інструменти, які давали на навчанні куратори, спрямовані саме на це”. 

 

Олександра Резнік, випускниця програми “Креативна молодь змінить Україну” (2019)

Проєктна менеджерка з акцентом на культурні інновації.  Переважно працює з проєктами, які фокусуються на розробці різного виду програмного забезпечення. Активно займається професійним та саморозвитком, адже в IT все змінюється динамічно. 

 Мені пощастило потрапити на навчання разом із моїм колегою Павлом Поліхою, і після навчання ми були готові з першого ж дня творити, генерувати ідеї та ділитись цими емоціями з нашим оточенням. Після обговорень та дискусій ми з командою створили першу на Закарпатті локальну краудфандингову платформу crowd.incomm.space. Ця платформа є доказом того, що кожен може отримати підтримку на свою ідею. Нехай це буде старт, перший крок чи маленька частинка. Головне не боятись та докладати зусиль. 

Ще трохи згодом ми в команді заснували невелику digital-агенцію incomm.space, де допомагали бізнесу оцифрувати свою діяльність. На сьогодні Павло та Юрій розвивають надалі ці проєкти, але для мене вони й досі   велика любов. Безумовно, навчання у програмі дало цей поштовх творити, створювати та засновувати”. 

Про свій досвід навчання на програмі Олександра розповідає: 

“Я досі вдячна організаторам за цей досвід, адже саме там, на програмі КМЗУ  я насправді повірила в себе. Я краще зрозуміла власні цінності, познайомилась з однодумцями й відчула себе частинкою креативної молоді України, яка дійсно прагне творити зміни. А ще я знайшла відповідь на багато власних запитань, які хвилювали мене, що й досі допомагає мені приймати рішення. Знання, які я отримала під час навчання, допомогли мені не тільки краще зрозуміти, як створювати проєкти, але й краще розуміти себе. Це допомогло мені визначити свої особисті орієнтири, за якими я рухаюсь по сьогоднішній день”. 

Упродовж трьох років існування програму “Креативна молодь змінить Україну” завершило понад 400 учасників та учасниць, кожен і кожна з яких зернятко потенційних зрушень у різних сферах українського суспільства.