“Прозорість, довіра, рівність – три ключові слова, які можуть охарактеризувати Швецію”, – перші враження учасників програми “Молодь змінить Україну” після навчальної поїздки до цієї європейської країни.

Минулого тижня повернулась на Батьківщину перша група цьогорічних випускників програми “Молодь змінить Україну”, що відправилась у навчальну поїздку до Швеції. Протягом тижня команда молодих чейнджмейкерів мала можливість відвідати 12 організацій, серед яких, наприклад, Шведське агентство соціального страхування,  Адміністративна рада округу Стокгольма, Шведська конфедерація профспілок, Міністерство охорони здоров’я і соціальних справ Швеції, а також поспілкуватись з фахівцями лікарні Дандерід та ін.

На порядку денному стояло вивчення інструментів ефективного функціонування гендерної рівності та молодіжної політики на прикладі інституцій Стокгольму. Проте делегатам вдалося опанувати також питання інклюзії в усіх сферах соціальної активності скандинавської країни. Ба, навіть більше, підхопити вірус любові до шведської столиці, котрим хворіє представник організації, що опікується розвитком міста. Так, прибираючи з вулиць автомобілі, влада не думає про те, що буде з ними, навіть, якщо мова йде про Volvo, адже вона не керується інтересами компаній, а опікується майбутнім Стокгольму.

Лишень кілька місяців тому ми, учасники програми «Молодь змінить Україну», уродженці різних міст, навіть не підозрювали, що нам судилося сформувати нову ланку суспільства – шведську родину :-). Ще під час підготовки до поїздки ми кепкували з того, що на нас, як “справжніх скандинавів”, чекає попереду музей «Абби» та банки з оселедцем.  Проте якість та інформаційність візитів, які ми так дружно планували, стали навіть більшим сюрпризом, аніж ми могли передбачити. Нас приймали з такою душевною гостинністю та готовністю обговорювати будь-які питання, що інколи подібні відвертість та чесність були щемливі аж до сліз.

Група у блакитній залі Стокгольмської ратуші (місці, де щорічно відбуваються урочистості з нагоди вручення Нобелівської премії)

Якщо б нас попросили добрати ключові слова, котрі  можуть охарактеризувати Швецію, то ними б стали: «прозорість», «довіра» та «рівність».

І ось тому приклади.

Прозорість. Будь-який громадянин має можливість доступу до статистичної інформації, навіть такої неоднозначної, як смертність та ефективність роботи медичних закладів. Подібна відкритість підживлює необхідність мати ідеальну репутацію та спонукає до здорової конкуренції під контролем суспільства.

Довіра. Під час відвідин молодіжного центру «Black sheep», що облаштовується за кошти муніципалітету Стокгольму, менеджер закладу пояснив, чому робітники не побоюються давати в оренду молоді музичні інструменти з думкою про те, що з останніми щось може трапитись. Просто вони звикли довіряти підліткам. А матеріальні цінності, таким чином, зрощують в них відповідальність. 

Рівність не на словах, а в усіх сферах життя. 71% всіх людей з обмеженими фізичними можливостями мають місце роботи, а 60% навіть спроможні бути задіяними протягом повного робочого дня. Вони не відчувають себе зневаженими чи відокремленими, адже усі місця громадського користування обладнані згідно з їхніми потребами. 

З великою повагою до приймаючих нас за кордоном сторін й вдячністю до організаторів та партнерів Фонду родини Богдана Гаврилишина, ми намагатимемось внести всі 3 слова до буденного лексикону українців: прозорість, довіра та рівність. 

З любов’ю,

ваша новоутворена шведська родина.

Команда учасників програми “Молодь змінить Україну” під час візиту до Адміністративної ради округу Стокгольму

У гостинному колі робітників Шведського агентства соціального страхування

Під час візиту до Міністерства охорони здоров’я і соціальних справ Швеції

Більше про поїздку, враження та подальші плани команди напишемо після звітної конференції MZU Annual Meeting для учасників програми “Молодь змінить Україну”, яка відбудеться уже традиційно на початку грудня.