А ТЕПЕР НА ЧИСТОТУ! Про акцію “Всесвітній день прибирання” у м.Полтава.

Щороку 150 країн об’єднуються разом заради однієї спільної мети – очистити планету від сміття та зробити світ довкола чистішим! Полтава- не виключення. Про досягнення і вклад полтавчан у World Cleanup Day, виклики, роль комунікацій, креативних рішень та співпраці задля якісного результату розповідає учасниця програми “Молодь змінить Україну”, координаторка акції Юлія Городчаніна

Акція під назвою World Cleanup Day – це масштабний привід, щоб привернути увагу людей до проблеми забруднення навколишнього середовища та навчити суспільство, як кожен може робити внесок у поліпшення глобальної екологічної ситуації.

Саме тому тисячі громад об’єдналися та працювали як одна, створюючи «зелену хвилю» від Нової Зеландії до Гаваїв. Якщо Ви думаєте, що це десь далеко і нас не стосується, то це не так. Змінити екологічну ситуацію можна лише об’єднавши зусилля, працювати кожен на своєму рівні, але ставлячи єдину глобальну ціль. Такою ціллю є не лише прибрати територію, а позбутися відходів назавжди, навчити людей не забруднювати середовище, продукувати менше сміття та сортувати відходи.

Екологічно свідома та активна частина громади Полтавщини включилася у підготовку Всесвітнього дня прибирання на місцях, розуміючи, що в Україні існує чимало проблем зі сміттям.

Статистика по Україні:

  • площа сміттєзвалищ становить 7% від усієї території країни. Це можна прирівняти до площі всієї Данії (понад 43 тис. кв. км);
  • із 30 тис. сміттєзвалищ в Україні паспортизовані лише 6 тис., більшість з яких вже перевантажені сміттям, експлуатуються понад норму та не відповідають вимогам екологічної безпеки;
  • в Україні досі недосконала система поводження з відходами. У той час, коли у європейських країнах, в середньому, переробці підлягають 50 – 60% побутових відходів, у нас ці показники не перевищують 4,5%. Справа в тому, що у розвинутих країнах світу давно працює система роздільного збирання та переробки відходів;
  • у нас 95 % сміття потрапляє на полігони, або на несанкціоновані сміттєзвалища. Не існує безпечних полігонів, навіть, побудовані за всіма будівельними нормами, полігони являють собою небезпеку. Відбувається рух ґрунтових мас, із-за чого сміттєвий фільтрат потрапляє в ґрунт, питну воду. Крім того, практично на всіх полігонах час від часу відбуваються пожежі.
  • кожен українець щороку створює близько 220–250 кг твердих побутових відходів на рік, а мешканці великих міст – по 330–380 кг. Це говорить про моделі поведінки та екологічну культуру, адже не достатньо не викидати сміття на вулиці поза сміттєвий бак, необхідно «включати» екологічне мислення набагато раніше, наприклад, враховувати вплив продукції на навколишнє середовище як фактор при купівлі товарів. Також проблемою є низький рівень використання послуг зі збирання та утилізації відходів, видалення останніх на стихійні звалища, спалювання органіки.

Екологічні виклики Полтавщини за словами організаторів акції:

  • переповнене Макухівське сміттєзвалище;
  • відсутність системи сортування та переробки відходів;
  • небажання нічого змінювати, зокрема, відповідальними у цій сфері органами влади.

Але не все так погано, адже, працюючи з екологічними проектами останні 3 роки, я з впевненістю можу сказати, що екологічна свідомість у містян зростає як і запит на зміни у поводженні з відходами. Цьому підтвердженням є активність громади на екологічних акціях. Працювати наодинці – не ефективно, тому ми робимо заклик до дій та прибирання планети в один день і з залученням великої кількості людей, – Юлія Городчаніна, координаторка Всесвітнього дня прибирання у Полтаві.

Командна робота – це чи не найбільш важливе вміння, на чому завжди наголошував Богдан Гаврилишин, створюючи програму “Молодь змінить Україну”, по якій Юлія у 2013 році з однодумцями їздила за європейським досвідом державного управління до Австрії.

Програма “Молодь змінить Україну” для мене – це натхнення й нові можливості для реалізації суспільно корисних ініціатив для сталого розвитку нашого міста. Завдяки програмі вперше у 2013 році я мала можливість стажуватися в Австрії та досліджувати передовий досвід європейської держави, що багато в чому слугувало орієнтиром в майбутніх проектах. У 2018 році – це інший досвід, але не менш корисний. Ми допомагали організовувати регіональні етапи програми. І це дуже важливо, адже програма формує вже цілу команду молодих небайдужих полтавців, які прагнуть розвивати місто. Кожен в своєму напрямку, через свої проекти, але кожен знає де знайти пораду та підтримку. Коли ти маєш однодумців та маєш інструменти – залишається лише працювати над втіленням змін та суспільними трансформаціями, – Юлія Городчаніна (на фото – посередині).

 

 

Так, цьогорічні учасники програми “Молодь змінить Україну” долучилися до акції, яку координувала Юлія. Катерина Доровських була менеджеркою по роботі з партнерами проекту, з Дмитром Іванішиним (ОМЦ) показували екомультфільм для дітей, Альона Гончаренко виїздила зі своїми брендованими виробами в еко-містечко майстрів.

Яким був Всесвітній день прибирання на Полтавщині дивіться на відео з події:

Для того, щоб все вийшло як на відео, Юлія розповіла нам про особливості цьогорічної підготовки події.

  1. Протягом 1,5 місяця регіональна команда World Cleanup Day мала більше 30 зустрічей у районах та громадах області, школах міста з презентацією проекту та дискусіями, іграми про сортування сміття. Допомагали команді іноземні волонтери з Італії та Туреччини, які ділилися досвідом своїх країн.
  2. Враховуючи, що проект повністю волонтерський, команда оголосила збір коштів на ресурсі Зміст. Успіхом є те, що вдалося зібрати 36 тис. грн., що склало більше 75 % запланованого бюджету. Хоч весь бюджет події, звісно, був значно більший, якщо перерахувати в грошовий еквівалент всі надані безкоштовно або за мінімально можливу вартість продукцію, послуги, роботи, починаючи від вручну зібраної сцени, звукового обладнання, завершуючи водою, кашею і т.д.

 

Неймовірна вдячність всім партнерам, хто допомагав, підказував, підтримував! Разом ми зробили значно більше, ніж можна виміряти цифрами чи мішками сміття! Це історія про об’єднання громади, про досвід взаємодопомоги, про небайдужих мешканців, хто готовий рухати зміни в своїх громадах та містах, хто думає та дбає про майбутнє, – Юлія Городчаніна, координаторка Всесвітнього дня прибирання у Полтаві.

Якщо говорити в цифрах, то Всесвітній день прибирання в Полтавській області – це: 6 тис. ековолонтерів, 84 тони зібраного сміття, 15 районів, 5 міст, 30 інформаційних зустрічей з школярами, громадами, керівниками районів!

Я рада, що нам це вдалося! Рада, що зустріла багатьох неймовірних, щирих та дієвих людей, які щодня працюють над розвитком своїх громад! Впевнена, що це лише початок.
Тому закочуємо рукава, бо роботи ще вдосталь, й рухаємося далі. Нехай небо буде мирним, а Україна чистою! – Юлія Городчаніна, координаторка Всесвітнього дня прибирання у Полтаві.