
ВАЖЛИВІСТЬ КОМУНІКАЦІЇ ТА РОЗШИРЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ КОНТАКТІВ. Історія успіху
Інтерв’ю з учасником програми “Молодь змінить Україну” Олександром Васильківським про те, що насправді дає вивчення європейського досвіду та реаліїї його втілення в Україні, як отримати посаду помічника-консультанта народного депутата України, а також з чого почати, якщо бажаєте працювати в сучасних інноваційних проектах.
Чому Ви вирішили працювати помічником-консультантом народного депутата? Які ілюзії були і які виклики цієї посади насправді?
З студентських років я почав захоплюватися політичною наукою і вже тоді мріяв працювати в політичній сфері. Здобуваючи ступінь магістра публічного адміністрування я усвідомлював, що повинен пов’язати майбутню професію з роботою в органах державної влади. Однак, перспектива стати класичним державним службовцем не дуже тішила. Державна служба досить імперативна та бюрократизована: ти не можеш проявляти свій креатив та ініціативу, а маєш діяти лише відповідно до своєї посадової інструкції. Ти не можеш прослідкувати за суспільною користю своєї роботи, оскільки вона є лише дрібною складовою частиною роботи великої державної установи.
Зовсім інша річ посада помічника-консультанта народного депутата України. Тут ти можеш проявляти ініціативу, застосовувати весь арсенал креативу, а головне можеш чітко відслідкувати суспільну користь проробленої роботи. Великий вплив на обрання мною професії помічника-консультанта народного депутата України здійснила Революція гідності, яка поставила необхідність рішучих змін в державі та відкрила двері у кабінети влади для молодих кадрів. Реформування органів державної влади через кадрові оновлення стало важливим пунктом інтегрування України до європейського простору, тому в мене виникло бажання стати частиною цього процесу.
Отримати омріяну посаду мені допомогла участь у програмі «Молодь змінить Україну», де я мав змогу вивчити досвід функціонування німецької політичної системи.
З чим доводиться мати справу кожного дня?
Зі сторони здається, що професія помічника-консультанта полягає у регулярному відвідуванні сесійної зали парламенту, постійним знайомствам з новими людьми та перебуванню в колі найвищих посадових осіб держави. Проте мало хто усвідомлює, що поряд з цим дана професія передбачає відсутність нормованого робочого дня, виконання одночасно декількох завдань та часті стресові ситуації. Регулярно доводиться справлятися з великим об’ємом роботи і дізнаватися про прийняті закони та інші події політичного світу не на роботі, а з вечірнього випуску новин.
На мою особисту думку дана посада пов’язана з великою соціальною відповідальністю перед суспільством. Тому приємно спостерігати що в рядах помічників-консультантів народних депутатів України знаходиться велика кількість молодих людей орієнтованих на європейські цінності та розвиток сучасної європейської України. Вважаю, що такі люди виправдовують суспільні очікування від цієї професії. Водночас, дуже сумно спостерігати, коли молоді помічники-консультанти фігурують у корупційних скандалах. Це викликає обурення та лише збільшує негативний стереотип про цю професію, ніби всі помічники – це закрита каста «посіпак» народних депутатів, що не маючи відповідного рівня освіти та кваліфікації лише проїдають державні кошти. Звідси можна зробити висновок що основним викликом професії помічника-консультанта народного депутата в сучасних українських реаліях є створення позитивного іміджу помічників народних обранців, як ефективних та чесних політичних консультантів.
Опишіть кейс з інноваційними проектами, про які Ви згадали перед інтерв’ю.
Участь у програмі «Молодь змінить Україну» стала для мене сильним стимулом для участі в новітніх програмах спрямованих на розвиток громадянського суспільства, демократії та верховенства права.
Так у 2016 році я став учасником пілотного проекту «Центр вивчення демократії» реалізованого за участю громадської організації «Німецько-польсько-українське товариство» при фінансовій підтримці Федерального міністерства економічного розвитку і співробітництва Німеччини. Мета програми полягала у об’єднанні 25 представників з країн Східного партнерства заради роботи над проектом по залученню громадян до демократії. Учасники проекту були поділені на 5 робочих груп відповідно до сфер їхньої діяльності.
Мені випала нагода бути учасником групи, яка працювала над розробкою проекту, котрий би спонукав жителів місцевих громад до активної громадської участі. В результаті нашою групою був створений зручний веб-портал, на якому громадяни можуть знайти інструкції з вирішення тієї чи іншої проблеми місцевої громади завдяки демократичним інструментам. В додаток до інструкцій на сайті опубліковані успішні історії громадських організацій та окремих активістів, що самотужки змогли вирішити проблеми з нелегальною забудовою, сортуванням сміття, облагородженням території, утепленням житлових приміщень і т.д.
Завдяки участі у програмі «Молодь змінить Україну» я мав змогу ознайомитися з політичною реальністю Німеччини та особисто поспілкуватися з депутатом Бундестагу Клаудією Мітчел та членами партії ХДС. Участь у програмі Фонду імені Богдана Гаврилишина дала мені можливість взяти участь у програмі міжкультурного співробітництва від Інституту міжнародних відносин Німеччини (Institut für Auslandsbeziehungen). Ця програма пропонує апліканту двомісячне стажування в Німеччині в сфері його діяльності з метою переймання прогресивного досвіду Німеччини та його подальшої імплементації в Україні. Протягом двох місяців мого стажування в Німеччині я перебував в аналітичному центрі з вивчення політичної участі – DIpart. Я працював над наукової роботою стосовно відношення організованих релігійних громад до громадянського суспільства в Європі. Завдяки стажуванню в німецькому аналітичному центрі я також отримав досить багато позитивних аналітичних навичок необхідних для моєї роботи в Україні, котрі я щоденно застосовую після поверненню додому. Перш за все я навчився правильно працювати з кількісними і якісними методами соціологічних досліджень, проводити оцінку і синтез політичних явищ, формувати аналітичні звіти. Загалом завдяки стажуванню в Німеччині я став набагато краще орієнтуватися в європейській політиці.
Що вже вдалося зробити, над чим зараз працюєте?
Досвід набутий під час участі в програмі «Молодь змінить Україну» я застосовую кожного дня на практиці.
По-перше, завдяки програмі в мене чітко сформувалася мотивація робити свій внесок в розвиток України на основоположних європейських цінностях: демократії, справедливості, рівності та соціальної відповідальності.
По-друге, після програми в мене налагодилися досить плідна співпраця з німецькою стороною, котру я намагаюся всебічно підтримувати та розвивати. Один з моїх напрямків роботи полягає у розвитку та підтримці міжнародних зв’язків народного депутата. Я приділяю особливу увагу контактам з німецькими депутатами, представниками німецьких громадських організацій та аналітичних центрів.
По-третє, після участі в програмі я почав активніше займатися громадською діяльністю, особливо в сфері залучення громадян до політичної та громадської участі. Разом з колегами по Центру вивчення демократії ми підтримуємо веб-сайт, що допомагає громадянам вирішувати актуальні проблеми їх місцевих громад.
Періодично я публікую статті про німецький досвід громадської участі.
На разі я подаюся на посаду регіонального представника Інституту міжнародних відносин Німеччини в Україні. У випадку затвердження на цю посаду я зможу залучати талановиту українську молодь на стажування до Німеччини.
Що хотіли б побажати молоді, що шукає свій шлях у житті?
Хотілося б передати мої дві улюблені настанови Богдана Дмитровича, які слугують мені постійною мотивацією.
Перша – це вчитися протягом життя. Знання ніколи не буває зайвим. Постійне навчання слугує індикатором прагнення людини до саморозвитку та вдосконалення.
Друга настанова передбачає поєднання активної роботи з постійною мрією про досягнення нових вершин. Саме такий симбіоз вважаю основою успішності.
Від себе особисто хотілося б додати про важливість комунікації та розширення професійних контактів. Чим більше людина комунікує та знаходить нові контакти, тим простіше їй реалізуватися у професійному світі.
Матеріал підготовлено під час проведення дослідження, результатом якого став RESEARCH AND INFORMATION REPORT on the Young Generation Will Change Ukraine (or Molod Zminyt Ukrianu – MZU) Program Alumni Association, 2018.
Автор колонки “Історія Успіху”: Юлія Харченко