
ЯК ОТРИМАНИЙ ДОСВІД ВПЛИВАЄ НА ЛЮДИНУ. ІСТОРІЯ УСПІХУ
Юлія Кокоячук досліджувала процес державотворення Польщі і була приємно вражена, наскільки ефективно люди використовують можливості у цій країні. Їй разом з групою учасників програми “Молодь змінить Україну” вдалося побачити діяльність різних установ та організацій, серед яких особливо зацікавила робота Сейму, Ради невеличкої гміни Ясло, Антикорупційне бюро, Інститут національної пам’яті, Молодіжний парламент та діяльність громадських організацій.
Під час поїздки в Польщу група мала можливість вивчати особливості місцевого самоврядування на прикладі Гміни Ясло, зустрітися з вуйтом і радниками, учасники були офіційними гістьми сесії Ради Гміни, поспілкувалися з місцевими мешканцями.
Група була сформована з учасників “Школи депутатів місцевих рад” з різних куточків України, які продовжують дружити і співпрацювати станом на сьогодні. Гарним прикладом колоборації є спільно реалізований проект “Хмельниччині – нова медицина”.
“Ми побачили не презентації та брошури, а справжнє життя людей, які працюють і почуваються впевнено та захищено. Тому ми почали обговорювати можливості для того, щоб показати це іншим українцям. Одна з учасниць нашої групи, Ніна Огнівчук, на той момент працювала в БФ “Зміцнення громад” над проектом, пов’язаним з медициною, а я реалізовувала проект для Самбірської міської ради та Ради Гміни Ясло.
Завдяки дружнім відносинам з представниками Гміни ми організували навчальний візит фіналістів проекту “Хмельниччині – нова медицина” до Гміни Ясло.
В рамках візиту головні лікарі лікарень Хмельницької області змогли детально ознайомитися з особливостями системи охорони здоров’я Польщі, зокрема первинної ланки, поспілкувалися з польськими колегами, оглянули обладнання місцевих лікарень та машин швидкої допомоги та почати втілювати набутий досвід в Україні” – Юлія Кокоячук.
Другим успішним проектом після поїздки у Польщу стало “Формування стратегії розвитку молодіжної політики м. Самбора та м. Краматорська”. Проект реалізовано разом з Артемом Вівдичем з м. Краматорськ. Ідея виникла у процесі спілкування під час програми “Молодь змінить Україну”, тому що команда складалася з учасників із різних міст України. Жоден з учасників до того часу не бував в містах один одного. Після обговорення кількох поширених стереотипів, які, як виявилося, побутують в громадах, повстало питання створення проекту обміну, який згодом отримав підтримку спілки “Громадські ініціативи України”.
Артем і Юлія Кокоячук були молодіжними активістами в своїх громадах і залучили молодь для спільного проекту, в якому вдалося краще зрозуміти один одного, побачити інші міста і по-новому оцінити своє рідне місто. У проекті вони мали дві стратегічні сесії (в Самборі та Краматорську), в результаті яких було розроблено стратегії розвитку молодіжної політики, деякі частини якої переросли в подальші проекти. Так, наприклад, у Краматорську така стратегічна сесія стала поштовхом до створення Молодіжної ради, в основу діяльності якої ліг досвід з яким ознайомилися учасники під час програми “Молодь змінить Україну” у Польщі.
Про отриманий досвід під час поїздки Юлія говорить наступне: “Оцінити важливість такого досвіду просто неможливо. Він безцінний. Програма “Молодь змінить Україну” дала мені поштовх до подальшої діяльності. У тому ж 2015 році я балотувалася у депутати Львівської обласної ради від партії, стала співзасновницею і головою ГО “Молодіжний Простір “ПораДій”, а згодом почала працювати в Українському католицькому університеті, в якому я зараз є керівницею бакалаврської програми з соціальної педагогіки.”
Юлія поділилася з нами власним баченням про те, чим корисна програма і кому варто приймати в ній участь:
“Програма “Молодь змінить Україну” розширює світогляд. Це той випадок, коли ти сам маєш вплив на формування “порядку денного”, що допоможе тобі максимально збагатитися новими знаннями і враженнями. Це програма для тих, хто хоче побачити, зрозуміти і наснажитися досягненнями успішних країн, зарядитися ідеями для втілення змін у своїй країні.”
Порада наступним поколінням і майбутнім учасникам програми від Юлії:
“Зараз я працюю в Українському католицькому університеті, в середовищі, яке формує і об’єднує новітніх лідерів змін, в якому є можливість зростати і спілкуватися, розвивати нові ідеї і проекти.
Моя роль, як керівника бакалаврської програми з соціальної педагогіки, серед іншого полягає в розвитку програми орієнтуючись на актуальні та перспективні тенденції в соціальній сфері України та кращі світові практики. У цьому важливим є глобальне розуміння соціальних проблем, їх причин, наслідків та шляхів вирішення.
Власне знання, отримані під час дослідження досвіду іноземних країн, не лише дозволяють прогнозувати можливі варіанти розвитку подій і реформ в Україні, але і дають можливість повірити в досяжність реалізації подібного в Україні, дають можливість мріяти, “буйно мріяти”, як казав Богдан Гаврилишин. А це мотивує рухатися вперед, не зупинятися.
Ви ніколи не знаєте, коли досвід, отриманий під час програми “Молодь змінить Україну”, стане особливо цінним в подальшій діяльності. У моєму випадку – це і професійна, і політична, і громадська діяльність, а ще – приналежність до спільноти молодих людей, які творять зміни на різних рівнях і в різних куточках України. Тому, я б порадила майбутнім учасникам програми максимально вбирати під час програми знання, знайомства, інформацію і враження, бо все це стане великою цінністю.”
Матеріал підготовлено під час проведення дослідження, результатом якого став RESEARCH AND INFORMATION REPORT on the Young Generation Will Change Ukraine (or Molod Zminyt Ukrianu – MZU) Program Alumni Association, 2018.
Автор колонки “Історія Успіху”: Юлія Харченко