“Відповідальність — це те, що вже є в кожному з нас і водночас те, чого ми продовжуємо прагнути” – про відзначення Дня відповідальності людини.

19 жовтня з нагоди Дня відповідальності людини та 95-річчя з дня народження Богдана Гаврилишина в «Українському домі» в Києві зібралися друзі та партнери Фонду.

Звучала музика, вітання, особисті історії, спогади про Богдана Дмитровича, багато говорили про відповідальність через дії, згадували основні принципи, прописані в Декларації відповідальності людини. Підсумовували зроблене і анонсували нове.

«Демократія – це є дар, демократія – це є праця. Демократія – це не тільки права, це також відповідальності. Ми дуже горді, що наш батько вирішив підкреслити, що права без відповідальності не існують. Ми всі свідомі того. Ви всі свідомі того»,  – президентка фонду, донька Богдана Гаврилишина Христина Гаврилишин-Батрух.

“Усіх нас свого часу об’єднала постать пана Богдана, його ідеї та цінності. Ми продовжуємо втілювати їх у життя, ми продовжуємо «буйно мріяти». І одна з таких мрій відбулася влітку цього року – Верховна Рада України проголосувала за встановлення в Україні Дня відповідальності людини – ініціативу, яку ми адвокували з минулого року. Для нас відповідальність – це дії. Це те, що ми робимо. Це наші програми неформальної освіти для молодих змінотворців, для активної української молоді, які в столиці і в регіонах творять ці зміни щодня. Ми, як фонд, даємо інструменти і можливості для такої молоді робити більше, робити краще, бути більш професійними,” – Олена Бекреньова, голова Фонду родини Богдана Гаврилишина. 

 

Разом із випускниками програми “Молодь змінить Україну”, депутатами Верховної Ради Соломією Бобровською, Мариною Бардіною та Дмитром Лубінцем, які  згадали шлях від ідеї до прийняття постанови про День відповідальності на рівні держави.

«Напевно, за останні два роки я особисто не пам’ятаю ще постанови Верховної Ради, за яку голосували б абсолютно всі фракції. 308 голосів «за» цю постанову. І напевно, в цій частині наш український парламент показав, що він має відповідальність перед людьми, і насамперед ми маємо відповідальність перед Богданом Дмитровичем Гаврилишиним», – народний депутат Дмитро Лубінець.

«Мені здається, навіть якби не було написано книжок про дороговкази, про те, як важливо і можливо жити, щоби прожити це життя гідно, просто від одних лише знайомств і спілкувань з Богданом Дмитровичем це було б зрозуміло. Тому що він сам по собі людина-дороговказ», – народна депутатка Марина Бардіна.

Родинні історії від дочок Богдана Гаврилишина та  роздуми про відповідальність як цінність від народних депутатів доповнив виступ нашого міжнародного спікера – Гаррі Джейкобса, СЕО World Academy of Art and Science 

Молодіжну частину ж програми наповнив душевністю спецпроєкт від учнів Pechersk School International, які обрали різні пункти Декларації відповідальності людини та озвучили їх різними мовами мовами світу, а також крутий ролик з молоддю і для молоді “Я відповідальність”. 

 

Голова Фонду Олена Бекреньова презентувала мультимедійний проєкт “Залишаюсь українцем” до 95-річчя Богдана Гаврилишина – живу книгу з об’ємним портретом людини-епохи. 

«Це книга спогадів Богдана Гаврилишина, яку він написав 2010 року. Ми її перевидали, доповнили, додали багато QR-кодів, які ведуть, наприклад, на документальні архівні сімейні кадри з його життя. Там можна побачити й почути українців та українок, які читають уривки цієї книги… Ми намагалися зробити портрет Богдана Гаврилишина дуже об’ємним і «оживити» цю книгу, тому що завдяки своїм ідеям Богдан Дмитрович ніби продовжує своє життя»,  – Олена Бекреньова про мультимедійний проєкт.

Книгу можна читати в оновленій редакції від Видавництво Старого Лева, слухати в аудіоверсії, яка в процесі підготовки Gwara Media, дивитися, переходячи за QR кодами, що ведуть на архівні матеріали та відео, створені за життя Богдана Гаврилишина та після 2016го, завдячуючи режисеру Володимиру Кузнєцову. А ще поринути у музику епохи Богдана Гаврилишина та послухати читання книг у спеціальних випусках радіо “Культура”.

«Ми, як радіо культурних прем’єр «Радіо Культура», хочемо долучитися до цієї прем’єри, і саме тому створили таку «хмаринку» додаткових програм і вимірів навколо цієї книжки», –  зазначила виконавча продюсерка “Радіо Культура” Ірина Славінська. «Ми на радіо завжди беремо на себе трохи більше відповідальності – і трохи більше за інших віддаємо діями. Тому, коли нам запропонували долучитися до мультимедійного проєкту перевидання книжки Богдана Гаврилишина, ми вирішили самих себе перевершити. Так з’явилася серія музичних і літературних передач про всю добу  – ці 95 років.»

Чи завжди відповідальність  це легко? Очевидно, ні. Як зазначив Роман Вінтонів (Майкл Щур): «Відповідальність — це складно. Ви не робите життя людей навколо простішим. Відповідальним людям завжди важче, ніж безвідповідальним: така людина не проїде на червоне світло, не пролізе без черги, не викине сміття де попало, не припаркується аби-де, а буде наматувати кола, щоб знайти парковку». Але ж це єдиний шлях до цивілізованого суспільства!

Але, водночас, ми знаємо, що усі героїчні сторінки історії України безпосередньо пов’язані з відповідальністю, яку проявляли українці у найкритичніші для існування державності моменти для збереження власної ідентичності, свободи та самостійності. Відповідальність українців мала особливо сильні прояви під час Революції Гідності та протистояння окупації та збройній агресії з боку Російської Федерації. Окремі люди, громадський сектор, український бізнес активно проявили і продовжують проявляти свою відповідальність за трансформацію країни. 

Тож команда Фонду родини Богдана Гаврилишина у День відповідальності людини презентувала “Responsibility Award 2021”  нагороду відповідальності для організацій громадянського суспільства. Про премію, критерії відбору організацій, призи та дедлайн подачі дізнавайтеся на сайті responsibility-award.com.

Спільно з партнерами Kacho Group ми також анонсували вихід уже третьої колекції аксесуарів #bh15, кошти з продажу якої підуть на організацію навчальної програми для молоді з фешн-індустрії.

“Ми для себе в компанії вирішили, що кожного року будемо обирати один пункт Декларації відповідальності людини, і будемо з ним працювати. Цього року – це розбудова ефективного суспільства (build an effective community). У нашому випадку – розбудова fashion-community», – розповідає про ідею навчання Аліна Качоровська. «Для себе ж повноту життя я відчула тільки тоді, коли я усвідомила та прийняла усю глибинну історію теми відповідальності. Для мене – це про повноту життя, без неї це не так. І я зрозуміла, що відповідальність – це позитивна історія, щаслива, і тільки у такому випадку це є про відчуття цільності.”

Про колаборацію з Kacho Group, як підтримати майбутню програму та де придбати аксесуари, читайте у нашій статті “Бренд Kachorovska – відповідальність, що надихає”. Також ідею навчальної програми для жінок підтримало видавництво “ЗОРЯ та КНИЖКИ”, які створили творчу інтерпретацію Декларації відповідальності людини – книгу для записів «My thoughts», придбавши яку ви долучитеся до благодійності. Більше про співпрацю читайте у нашому матеріалі.

Щоб відчути атмосферу події, пропонуємо переглянути запис онлайн-трансляції:

Щиро дякуємо всім, що підхопили настрій цього дня і розділили його з нами і на події в Києві, і в усіх куточках України. Ми бачили кожну відмітку Фонду, пости із хештегами в соцмережах. Від особистих історій до заходів на рівні держустанов. У нас із вами попереду ще багато кроків до мети. Але перший ми вже зробили.

Величезна подяка спонсорам та партнерам події B&H Film Distribution Company, Ukrainian Society of Switzerland, Аврора Мультимаркет, Національний центр «Український дім», BelkastrelkaМіжнародному фонду «Відродження», ІСАР «Єднання»,  Kacho Group,  “ЗОРЯ та КНИЖКИ”, Gwara Media а також нашим інформаційним партнерам, зокрема, Міністерству культури та інформаційної політики України, Радіо «Культура», Українській асоціації Римського клубу, Ротарі Дистрикт 2232, Центру демократії та верховенства права, Полтавській асоціації бізнесу, KyivPostВікібізнес, Українське радіо

Особлива подяка Амбасадорам та Амбасадоркам фонду  ви наше натхнення, наша сила і підтримка по всій Україні. Завдяки вам про День відповідальності людини Україна дізналася і в великих, і в маленьких містах від Сходу до Заходу, з Півночі до Півдня нашої країни, та навіть за її межами.