ЯК МОЛОДЬ ЗМІНЮВАТИМЕ МІСТА УКРАЇНИ? Підсумки проведення регіональних шкіл програми “Молодь змінить Україну” Фонду родини Богдана Гаврилишина.

Наприкінці  червня та на початку липня у шести містах України відбувся заключний модуль регіональних шкіл програми «Молодь змінить Україну». Учасники з Вінниці, Запоріжжя, Полтави, Тернополя, Черкас та Чернігова презентували власні проекти місцевого розвитку, які мали відповідати одній з тем, визначених експертами з соціальних інновацій. Це розвиток самоврядування та органів самоорганізації, формування нової ідентичності та ребрендингу міста/ громади, розбудова інфраструктури соціальних інновацій, сприяння зростанню довіри та соціальної згуртованості, а також активізація соціального підприємництва та сектору креативних індустрій.

Ми радіємо, коли учасники програми кажуть, що їм подобається проект, адже це можливість розвиватися та самовиражатися, як для мене так і для них. Окрім цього, дуже підтримує те, що всі усвідомлюють свою відповідальність. Багато хто не розуміє цінність часу і просто живе в стилі “Дня сурка”, але якщо ти дійсно бажаєш змін, то просто необхідною є мотивації від оточення, разом з яким можна рости і розвиватися. Буває так, що неможливо передати словами ті емоції та враження, які вдалося пережити протягом всього часу в проекті, оскільки саме тут зібралася творча та креативна молодь, яка, починаючи з першого дня, не втрачала ні хвилини часу і навчалася новому, – координатор регіональної школи програми «Молодь змінить Україну» у м.Чернігів.

Важливо, що усі автори проектів рівно через місяць, а саме на початку серпня, мають показати перші результати по втіленню власних ідей. Найбільш активні та успішні учасники програми за результатами відбору поїдуть вивчати європейський досвід ефективного управління безпосередньо в одну з шести країн Європи. Це такі країни як Австрія, Німеччина, Норвегія, Польща, Швеція та Швейцарія. Важливою умовою програми є повернення учасників до України після поїздки та поширення отриманих знань, досвіду, результатів дослідження через ЗМІ, аналітичні статті та безпосередньо у своїй професійній діяльності. Також декілька проектів по завершенню програми отримають співфінансування від фонду.

А поки дізнаємося, як пройшли регіональні школи у шести українських містах, по завершенню яких учасники  отримали сертифікати, що підтверджують їх участь у програмі “Молодь змінить Україну”.

ЗАПОРІЖЖЯ

«Ми не хочемо їхати в інші країни, а хочемо жити в рідному місті, рідній країні та розвивати й змінювати її задля себе і своїх дітей!» – під цим гаслом пройшла презентація проектів місцевого розвитку у м.Запоріжжя. А ідеї таки варті уваги! Адже чи багато ви знаєте в Україні екопарковок, муралів, створених художниками спільно з громадою або чи чули про приклади мобільних просторів для молоді? Загалом, як і в кожному місті, учасники більше приділяли увагу ідеям, які б забезпечували ті чи інші потреби молодих людей. Позитивним є те, що це об’єднавчі проекти, такі як форуми, комунікативні платформи, коворкінги тощо. Молодь Запоріжжя, усвідомлюючи необхідність конструктивного діалогу з місцевою владою, зацікавлена у співпраці й впродовж регіональної школи мала можливість у неформальній атмосфері спілкуватися з представниками органів місцевого управління. Помітними також були проекти соціального спрямування, які б сприяли інтеграції людей з інвалідністю в активне життя громади.

ЧЕРКАСИ

Здавалося, що мала б бути конкуренція на захисті проектів учасниками, але атмосфера була дружньою та взаємопідтримуючою. Наприклад, найкольоровіший проект (розміщення муралів на бібліотеці) відразу знайшов фінансову підтримку від іншого учасника програми. Перші кошти за представлені екземпляри під час презентації проекту по створенню ексклюзивної продукції міста Черкаси були викуплені прямо в залі :-).
Екологічні та освітні проекти демонструють ті теми, які хвилюють активістів у м.Черкаси. Це й органічне виробництво з метою очищення землі та оздоровлення української нації; проекти по створенню гармонійної системи навчання, фізичного навантаження і здорового харчування; залучення мешканців до сортування відходів; просвітницькі проекти для дітей; арт-освіта у сільській місцевості через трансляцію шедеврів світового кінематографу;  поширення позитивного іміджу нашої країни закордоном за допомогою філософії культурної дипломатії тощо.
Одна з учасниць, будучи переконаною, що “віддавати щось гарне людям – це покликання кожного українця”, мріє про створення мережі благодійних крамниць спершу у своєму місті, а згодом загалом по Україні.
Вкрай важливими є плани провести моніторинг всіх бомбосховищ міста Черкас і області на зручність та доступність їх для людей з особливими потребами.

ВІННИЦЯ

У Вінниці учасники програми “Молодь змінить Україну” презентували 21 проект. Запам’яталася фраза однієї з дівчат перед презентацією власної ідеї: “Мені дуже приємно бути тут з вами – з людьми, які мають спільні цінності!”
Основними темами, які учасники підіймали в своїх проектах були:
– створення творчих просторів, коворкінгів для молоді в малих населених пунктах, а також центру психологічної допомоги для жінок, які не можуть знайти роботу;
– брендування та розробка маркетингової стратегії міста;
– проведення майстер класів та спортивно-навчальних заходів дітьми в загальноосвітніх школах з арт терапії, патріотичного виховання дітей через залучення досвіду волонтерів АТО;
– екологічні проблеми річки Південний Буг та переробка сміття через запровадження сортування в офісі;
– створення платформи для спілкування між ГО та департаментами влади;
– музейно-орієнтовані проекти: створення простору для митців та реконструкція стіни музею, додаток для смартфону з візуалізацією музею;
– створення довідників: туристичного кишенькового з перейменованими вулицями для служб таксі та гостей міст, а також ресурсу довідника для основних контактів для людей з інвалідністю.

ПОЛТАВА

Освіта, підприємництво і візуальна айдентика міста – ось пріоритетні напрямки проектів, представлених учасниками програми “Молодь змінить Україну” у Полтаві.
В освітній сфері молоді люди пропонували ідеї щодо вирішення питань із зайнятістю, профорієнтацією, ініціювали створення шкіл демократії та авторських курсів вивчення англійської мови, відкриття open space в місті та творчих просторів. Не менш важливими є проекти з розвитку соціального підприємництва, брендингу та айдентики міста. Одним із інноваційних можна вважати проект щодо врегулювання між обленерго та громадами питання використання електроенергії, виробленої фотовольтанічними (сонячними) електростанціями.

ТЕРНОПІЛЬ

У Тернополі команда програми згуртувала 30 активних молодих людей, які презентували ідеї проектів місцевого розвитку. Це, наприклад, проект інформаційної кампанії із сортування сміття на масиві «Східний» у м. Тернопіль; Школа 3Д-моделювання; «Романтичні» лавочки у серці Тернополя; платформа аналітики використання бюджетних коштів; школа реформаторів; проект по покращенню екології та енергоефективності; проект з реновації старих будинків Тернополя; створення інформаційно-консультаційної платформи для підтримки інтересів особистих селянських господарств в Сатанівській селищній ОТГ та інші.

ЧЕРНІГІВ

Яскраво та продуктивно фінішував III модуль програми «Молодь змінить Україну» також і в Чернігові.
Учасники творчо й натхненно підійшли до презентацій своїх проектів. Вони сповна використали поради лекторів, які з ними працювали в ході навчання, та вдало застосували на практиці отриманні знання. Обрана тематика охоплювала різні сфери життєдіяльності міст Чернігова, Києва, Ніжина та Мени: креативна педагогіка, сучасні комунікаційні засоби, альтернативна енергетика, урбаністика та багато інших цікавих напрямків.

Ідеї озвучені, учасники готові вчитися та навчати, а що найважливіше – активно діяти! Молодь уже змінює Україну!


Нагадаємо, що учасниками програми «Молодь змінить Україну-2018» стали 174 молоді людини, які представляють різні регіони України та які уже є активними агентами змін на рівні своїх міст та громад. Це державні службовці, представники органів місцевого самоврядування, активісти регіональних громадських організацій та соціальні підприємці, які подалися на програму з ідеями проектів місцевого розвитку. Усі вони впродовж червня пройшли навчання в шести регіональних школах у Вінниці, Запоріжжі, Полтаві, Тернополі, Черкасах та Чернігові.

Участь молодих регіональних лідерів у програмі «Молодь змінить Україну» дозволить їм отримати нові знання та систематизувати їх для практичного застосування в межах своїх компетенцій на місцях, отримати фінансову підтримку на старті проекту та прямий доступ до міжнародного досвіду. Програма допоможе налагодити зв’язки з активістами з інших регіонів України, розширити горизонти та вибудувати широку мережу ділових контактів. На сьогодні учасниками програми «МЗУ» попередніх років створена асоціація, яка складається більш ніж з 500 молодих людей, що працюють у Верховній Раді, міністерствах, міських радах та держадміністраціях, керують масштабними соціальними проектами, чи розвивають власний бізнес.

Програма реалізовується Фондом родини Богдана Гаврилишина за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Фонду «Fondation Vidrodgenia» та у партнерстві з Бізнес-школою МІМ та Єдиним Координаційним Центром.

 

Як пройшов другий навчальний модуль програми “Молодь змінить Україну” читайте тут.

Про урочисте відкриття програми та перший навчальний модуль читайте тут.